Najpálivejšia paprička na svete Pepper X - ale je takmer nemožné ju kúpiť. Tu je dôvod.

9. októbra sa podľa Guinnessovej knihy rekordov stala najhorúcejšou papričkou na svete nová paprička, ktorá oficiálne zosadila z trónu papriku Carolina Reaper.

 

Nazýva sa Pepper X a tí, ktorí si chcú PORIADNE vypražiť chuťové poháriky, sa ju už DNES snažia získať.

 

Pepper X pochádza zo spoločnosti PuckerButt Pepper Company, ktorú založil odborník na Papričky Ed Currie. Currie vytvoril aj predošlú držiteľku rekordu Carolina Reaper a povedal, že papričku Pepper X držal roky pod pokrievkou. Rozhodol sa ju zverejniť až teraz, pretože nikto zatiaľ neprekonal jeho predchádzajúci rekord. 
Na stránke spoločnosti PuckerButt síce môžete kúpiť rôzne pálivé omáčky obsahujúce najštipľavejšiu papričku, ale nepredávajú papričku ani semená na vypestovanie vlastnej. Je to zámer. Currie nechránil názov Carolina Reaper a viac ako 10 000 výrobkov používa tento názov bez povolenia, uviedli jeho právnici.
Currie chce zabezpečiť, aby sa to isté nestalo aj v prípade Pepper X, preto pozastavuje uvoľnenie semien až do odvolania. "Všetci ostatní zarobili na Caroline, je načase, aby sme si užili výhody tvrdej práce, ktorú odvádzam," povedal Currie pre agentúru Associated Press.
Currie je jedným z mála ľudí, ktorí zjedli celý Pepper X, a tento zážitok znie vyslovene úboho - dokonca aj pre znalca papričiek. "Tri a pol hodiny som cítil teplo. Potom prišli kŕče," povedal pre agentúru AP. "Tie kŕče sú strašné. Približne hodinu som ležal na mramorovej podlahe v daždi a stonal som od bolesti."
Bez ohľadu na to, že zjedenie Pepper X znie brutálne - má hodnotenie 2 693 000 Scovilleho  jednotiek (pre porovnanie, paprička jalapeño má hodnotenie 5 000 jednotiek) - odvážni milovníci chilli ju aj tak chcú vyskúšať. A semená papričiek sa dokonca objavujú na eBay v inzerátoch, ktoré inzerujú "neoficiálne" produkty, pričom sa ich už predali stovky. Najrozumenjšie zrejme ale bude počkať si na skutočné vydanie papričky.